Alergia na soję – kolejna przyczyna AZS

Obecnie znajduje się w większości przetworzonych produktów spożywczych. Dodawana jest jako tani wypełniacz, pozbawiony neutralnego smaku. Dodatkowo coraz popularniejsze stają się diety wegetariańskie opierające się na spożywaniu produktów sojowych (stanowiących źródło białka). Czy alergia na soję (często nie dająca dużych objawów klinicznych) może mieć związek z atopowym zapaleniem skóry, a nawet być jego przyczyną?

Przyczyny AZS a chorobliwa reakcja organizmu na działanie pewnych czynników - badania

Czescy naukowcy ocenili częstość występowania alergii na soję u chorych cierpiących z powodu AZS. Wśród osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry badano również zależność z występowaniem alergii na orzeszki ziemne i pyłki. Przeanalizowano grupę 175 pacjentów chorych na AZS. Wykonano następujące badania: specyficzne IgE (przeciwciało występujące w atopii), naskórkowe testy pokarmowe i testy płatkowe. Zebrano również wywiad dotyczący nadwrażliwości na orzeszki ziemne i alergeny wziewne (pyłki). Jakie były wyniki? Wczesna reakcja organizmu na soję (objawy kliniczne) występowała u 2,8% pacjentów. Nadwrażliwość na alergeny soi odnaleziono aż u 27,2% badanej populacji (nie ujawniała się zewnętrznie). Ponadto, badania statystyczne potwierdziły również zależność występowania chorobliwej reakcji organizmu na orzeszki ziemne i pyłki.

Atopowe zapalenie skóry - możliwe przyczyny

Co z tego wynika? Brak objawów podczas spożywania produktów, w których występuje, wcale nie musi świadczyć o nieobecności nadwrażliwości na tę roślinę. Częstość występowania alergii na soję u chorych na AZS jest stosunkowo duża. Być może przyszłe zalecenia położą większy nacisk na unikanie produktów zawierających ten składnik (co może łagodzić objawy towarzyszące AZS) – wymagane są dalsze badania w tym zakresie.Źródło: Jarmila C, Květuše E, Karel E, Jaroslava V, Josef B. Department of Dermatology and Venereology, University Hospital and Medical Faculty of Charles University, Hradec Králové, Czech Republic. Soy allergy in patients suffering from atopic dermatitis.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl