Atopowe zapalenie skóry

Atopowe Zapalenie Skóry - objawy i informacje ogólne

Mniej swędzenia

Wiele osób boryka się z różnorodnymi chorobami skóry. Jedną z takich chorób jest atopowe zapalenie skóry. To schorzenie się przewlekłe i nawrotne, dotyczy ono naskórka oraz skóry właściwej. Atopia charakteryzuje się mocnym świądem. Ta choroba najczęściej pojawia się u osób, u których pojawiały się już w rodzinie tego typu choroby. Właśnie czynniki genetyczne pełnią największą rolę w powstawaniu tego typu schorzeń. W czasie trwania tej choroby niezwykle ważne jest to, aby zwracać uwagę na alergeny pokarmowe, alergeny powietrzno pochodne, zanieczyszczenie środowiska, klimat, a także czynniki psychiczne i sytuację stresowe. Wszystkie te czynniki niezbyt korzystnie wpływają na skórę, ponieważ przyczyniają się do zwiększenia objawów kompaktowego zapalenia skóry.

Atopia obecnie pojawia się już u około 12% populacji. Najczęściej występuje ona u małych dzieci i w większości przypadków można ją już rozpoznać przed ukończeniem pierwszego roku życia. W przebiegu atopowego zapalenia skóry można wyróżnić trzy fazy. W pierwszej fazie pojawia się wyprysk atopowy w okresie niemowlęcym, czyli do drugiego roku życia. Drugi okres to wyprysk atopowy późnego dzieciństwa, który występuje do dwunastego roku życia, natomiast trzeci okres to wyprysk atopów okresu młodzieńczego oraz u osób dorosłych. Osoby, które mają atopię muszą szczególnie dbać o swoją skórę. Te osoby mają w większości suchą skórę i muszą zadbać o to, aby ją odpowiednio nawilżać. Służą do tego różnego rodzaju preparaty nawilżające oraz natłuszczające, czyli tak zwane emolienty. Szczególnie ważne są te preparaty, które zawierają w składzie mocznik. Tego typu preparaty mogą być stosowane w formie olejków, emulsji, mydeł, żeli do mycia czy też balsamów i kremów do ciała. Objawy związane z atopowym zapaleniem skóry mogą potęgować również wszelkie zmiany, jakie zachodzą w organizmie.

Zalicza się do nich ząbkowanie u niemowląt, pewne fazy cyklu miesiączkowego u kobiet, a także przeziębienia i inne zakażenia wirusowe. Atopowe zapalenie skóry nie jest dla nikogo wyrokiem, ponieważ obecnie istnieje mnóstwo sposobów na wyleczenie tego schorzenia lub zmniejszenie jego objawów. Na pewno jeżeli ktoś ma podejrzenia, iż jego dziecko do takich schorzeń może mieć predyspozycje, powinno się znacznie wcześniej pomyśleć o tym, aby zadbać o właściwą pielęgnację skóry. Dzisiaj na rynku jest bardzo wiele różnorodnych produktów, które umożliwiają dbanie o skórę podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli mowa o niemowlętach, istotne jest przede wszystkim stosowanie odpowiednich środków podczas zmiany pieluchy. Skóra maluszka powinna być w jak najlepszym stanie, dlatego wskazane jest jej często mycie, zwłaszcza w okolicach narażonych na wystąpienie tego typu dolegliwości. Można także stosować różnorodne środki do pielęgnacji jak płyny do kąpieli czy podobne, które umożliwiają zachowanie skóry maluszka w najlepszym stanie i poza tym pomagają także w skutecznym eliminowaniu problemów ze skorą wynikających z tego typu dolegliwości.

Na pewno jednak nie można zapominać o wizytach u specjalisty i korzystaniu z jego porad. Obecnie na rynku pojawia się bowiem coraz więcej nowych środków, i nie zawsze jesteśmy pewni tego czy są one dla nas dobrym rozwiązaniem. Dlatego wizyta u lekarza jest niezbędna, aby stwierdzić które produkty będą najlepsze i czy nowości przypadkiem zamiast pomóc nie zaszkodzą w pielęgnowaniu skóry. Zanim zdecydujemy się na wypróbowanie nowego środka czy kosmetyku, na pewno powinniśmy je wypróbować w niewidocznym miejscu aby sprawdzić jakie będzie miał działanie. Należy się także zapoznać z ich składem aby mieć pewność, że nie będą one szkodliwe lub nie ma w nich substancji które u kogoś wywołują uczulenie. Szczególnie przy produktach dla małych dzieci należy na to zwrócić bardzo wiele uwagi. Dobrze jest także przed ich zastosowaniem skonsultować się z pediatrą prowadzącym dziecko, który na pewno potrafi stwierdzić, czy dany produkt będzie dla malucha odpowiedni i czy można go bezpiecznie stosować.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl