AZS a ŁZS

Atopowe zapalenie skóry a łojotokowe zapalenie skóry – różnice

Mimo że oba schorzenia mają bardzo podobne objawy (więcej o tym, jakie są objawy atopowego zapalenia skóry przeczytasz tutaj), to jednak w każdym z tych dwóch przypadków postępowanie lecznicze i rokowania są zupełnie inne. Wspólne objawy AZS i ŁZS to rumieniąca się skóra z tendencją do złuszczania, zaczerwienienie po wysiłku. Wspólnym podłożem jest natomiast nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu w obrębie skóry.

AZS a łojotokowe zapalenie skóry - pierwsza diagnoza

Jednym z elementów różnicujących oba schorzenia jest moment wystąpienia pierwszych objawów. Łojotokowe zapalenie skóry pojawia się znacznie wcześniej w historii życia niż AZS. Zwykle są to już pierwsze tygodnie lub nawet dni życia. Niestety jednak, łojotokowe zapalenie skóry jest często diagnozowane u niemowląt właśnie jako atopowe zapalenie skóry. Dzieje się tak częściowo dlatego, że dzieci faktycznie mają często ŁZS wówczas, gdy wykazują jednocześnie skłonność do atopii. Niektóre badania donoszą wręcz, że u ponad połowy niemowlaków ze stwierdzonym łojotokowym zapaleniem skóry może w przyszłości rozwinąć się AZS.

ŁZS a AZS - różnice w objawach

Łojotokowe zapalenie skóry u noworodków pojawia się w okolicy ciemieniuchy (owłosionej skóry głowy). Widoczne są za uszami, na twarzy, szyi, a także na fałdach skórnych. Można zlokalizować je również wokół pępka, a także w okolicach pieluszki. Zmiany mają wygląd podobny do tych, które występują u dzieci z AZS: są rumieniowe i mają tendencje do łuszczenia się. Zdarza się, że towarzyszą im strupy łojotokowe. Świąd w łojotokowym zapaleniu skóry jest jednak znacznie mniej dokuczliwy niż przy atopowym zapaleniu skóry. AZS ma również znacznie bardziej wypryskowy charakter. Łojotokowe zapalenie skóry dotyka głównie tych rejonów na ciele, gdzie znajdują się gruczoły łojowe. Jest to na przykład nos, plecy (górna część), skalp na głowie.

Atopowe zapalenie skóry a ŁZS – cechy wspólne

Osoby z AZS mają wyższy poziom immunoglobuliny niż pacjenci cierpiący na łojotokowe zapalenie skóry. Oba schorzenia nie są zaraźliwe. W przebiegu obu schorzeń postępowanie musi być ściśle uzależnione od obserwacji - należy analizować, które czynniki podrażniają skórę i eliminować je stopniowo ze swojego życia. Bardzo pomocne jest stosowanie środków czyszczących na bazie emolientów, a także używanie delikatnej bielizny z jedwabiu. W przypadku dzieci pomocne będą rękawiczki na AZS oraz czepki chroniące przed drapaniem się po głowie. Bardzo dobrze zadziałają piżamki Dermasilk oraz kołdry antyalergiczne. Dorośli natomiast chętnie używają kryjących majtek, które łagodzą podrażnienia w pachwinach, legginsów, które ochraniają przed otarciami oraz koszulki, które pozwalają ograniczyć swędzenie podczas noszenia wszelkiego rodzaju ubrań. Kobiety doceniają jedwabne staniki, jedwabne legginsy przeciw otarciom, body jedwabne na AZS, rękawiczki bez palców jedwabne na zniszczoną skórę - które są również dostępne w naszym sklepie. Odzież terapeutyczna dla wrażliwej skóry jest nieco droższa niż ta dostępna w popularnych sklepach sieci odzieżowych, jednak inwestycja nadłożona na ochronę skóry zwraca się bardzo szybko w postaci polepszenia kondycji skóry oraz komfortu życia.

Atopowe zapalenie skóry a łojotokowe zapalenie skóry - różnica w rokowaniach

Łojotokowe zapalenie skóry nie wymaga to stosowania diet eliminacyjnych - najczęściej przechodzi dzieciom samoistnie.

AZS bywa mylony z łojotokowym zapaleniem skóry

Niestety, dzieci, które otrzymują błędną diagnozę na pierwszych etapach życia pozostają z nią przez wiele lat. Dobiera się im nietrafne leczenie oraz postępowanie. Może to wzmagać objawy schorzenia. Dlatego, gdy tylko zauważymy, że ze skórą naszego dziecka jest coś nie tak, należy w pierwszej kolejności skupić się na rzetelnym zdiagnozowaniu natury problemu. Następnie warto sięgnąć po preparaty na AZS oraz po specjalistyczną odzież wspierającą terapię atopowego zapalenia skóry.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl