AZS u dzieci i niemowlaka - jak leczyć alergię skórną u dziecka?

Jak skuteczniej leczyć AZS?

Jak leczyć AZS u dzieci? Atopowe zapalenie skóry to trudna do wyleczenia choroba skóry. Rodzice dzieci, dotkniętych taką chorobą, zadają sobie pytanie, jak je leczyć. Dziecko zmagające się z atopowym zapaleniem skóry (AZS) często doświadcza okropnego świądu skóry, w wyniku czego dziecko wymaga ciągłej uwagi. Odruchowe drapanie podrażnia skórę, prowadząc do pojawienia się świerzbiącej wysypki i nasilając objawy AZS. Szczególnie niemowlę w nocy trudno powstrzymać przed odruchem drapania się. Skóra atopowa jest również wysuszona i podatna na nadkażenia bakteryjne, ale dzięki umiejętnej pielęgnacji i unikaniu czynników nasilających zmiany skórne (detergenty, zimne powietrze, alergeny) można poprawić jej stan. Przebieg choroby i leczenie można kontrolować także za pomocą specjalnej bielizny jedwabnej. Atopowe zapalenie skóry wymaga zastosowania nie tylko specjalistycznych środków, ale i odzieży.

 

W co ubierać dzieci z atopowym zapaleniem skóry?

Atopowe zapalenie skóry to świąd skóry, który daje się we znaki przede wszystkim niemowlętom i dzieciom – dorośli mają bowiem świadomość następstw drapania skóry i zwykle udaje im się powstrzymać od pocierania naskórka. Dla kontrastu, każde niemowlę działa instynktownie. Jeśli swędzi je skóra, zaczyna ją drapać. Pocieranie skóry to jednak prosta droga do pojawienia się czerwonej wysypki i sączących się zmian skórnych. Aby nie dopuścić do ich wystąpienia lub w porę przerwać cykl drapania, należy zadbać o właściwe leczenie i o to, by niemowlę z AZS miało na sobie ubrania uniemożliwiające drapanie skóry. W takim przypadku doskonale sprawdza się body z wszytymi rękawiczkami. Dziecko może mieć atopowe zapalenie skóry nawet na głowie. Jeżeli wysypka atopowa pojawiła się na głowie, można nałożyć dziecku specjalną kominiarkę. Ubrania tego typu zapobiegają drapaniu skóry, ale mogą spełniać również funkcję leczniczą, jeśli są wykonane z naturalnego jedwabiu z dodatkiem niemigrującego czynnika antybakteryjnego.

 

Jedwab lepszy niż bawełna!

Bawełna to materiał, który tradycyjnie zaleca się osobom cierpiącym na schorzenia skóry, co ułatwia leczenie. Dlatego niemowlę ma ubranka wykonywane głównie z przyjaznej skórze i delikatnej bawełny. Nie jest to jednak tkanina pozbawiona wad. Włókna bawełniane są krótkie - mają zaledwie 1-3 cm długości - dlatego podczas wchłaniania wilgoci mogą poruszać się, podrażniając tym samym skórę. Dla kontrastu, włókna jedwabiu mogą mieć nawet 1000 metrów długości, dlatego końcówki pojedynczych włókien nie odstają od materiału. Każde z pojedynczych włókien jest gładkie i cylindryczne, dzięki czemu tkanina jedwabna jest miękka i idealnie gładka. Jedwab ma dodatkową przewagę nad bawełną - lepiej wchłania pot, będący ważną drogą utraty wody - podstawowego problemu w Atopowym Zapaleniu Skóry. Jedwabna tkanina staje się odczuwalnie wilgotna dopiero po wchłonięciu ilości potu przekraczającej 30 procent własnego ciężaru. Oznacza to, że jedwab pomaga zachować stałą temperaturę skóry, kontrolując tym samym utratę wilgoci. Skóra, która traci mniej wody, jest w mniejszym stopniu narażona na wysuszenie i nasilenie zmian chorobowych.

 

Znaczenie doboru bielizny w atopowym zapaleniu skóry

Bielizna to element mający najbliższy kontakt ze skórą chorego z AZS, dlatego tak ważny jest jej dobór. Jeśli materiał jest szorstki, wzrasta ryzyko podrażnień i pogorszenia stanu skóry. Aby nie doszło do nasilenia zmian chorobowych, należy zadbać o to, by tkanina, z której wykonano bieliznę była miękka i gładka. Te warunki spełnia zmodyfikowany naturalny jedwab wykorzystany w linii bielizny i odzieży leczniczej DermaSilk. Materiał ten zawiera niemigrujący czynnik antybakteryjny. Środek ten jest trwale związany z materiałem DermaSilk, dlatego zachowuje swoje właściwości antybakteryjne na długo. Czynnik antybakteryjny działa w kontakcie z chorobotwórczymi drobnoustrojami, rozrywając ich błonę komórkową w procesie wymiany jonowej. Brak reakcji chemicznej oznacza, że bakterie nie są w stanie uodpornić się na ten środek. Czystość mikrobiologiczna materiału DermaSilk gwarantowana przez czynnik antybakteryjny trwale związany z materiałem DermaSilk. Nie każdy wie, jak leczyć atopowe zapalenie skóry dlatego tak ważna jest pomoc specjalisty, który zaordynuje odpowiednie leki ograniczające swędzenie skóry. Leczenie AZS jest długotrwałe i wymaga zarówno cierpliwości i konsekwencji.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl