Mity o AZS

Wokół atopowego zapalenia skóry narosło wiele mitów i niedopowiedzeń. Co gorsza, są one rozpowszechniane. Poniżej kilka słów o najpopularniejszych błędnych przekonaniach, które panują wokół AZS.

AZS nie objawia się na skórze głowy

To jeden z najczęściej rozpowszechnianych mitów o atopowym zapaleniu skóry. W rzeczywistości schorzenie to może dotyczyć głowy, choć rzadziej niż na zgięciach łokci lub na kolanach, czy twarzy. Skóra głowy zaatakowana przez AZS staje się zrogowaciała, a we znaki daje się intensywne swędzenie (wówczas stosuje się specjalne czepki na głowę przeciwko drapaniu przy AZS).

Atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe

Atopowe zapalenie skóry nie jest zaraźliwe - kontakt cielesny z osobą chorą nie jest w żaden sposób ryzykowny. AZS nie można zakazić się ani przez ślinę, ani drogą kropelkową.

Osoby z AZS muszą wciąż zmieniać kosmetyki pielęgnacyjne

Zjawisko polegające na przyzwyczajeniu się skóry do używanych emolientów nie jest niczym negatywnym ani nie jest powodem do zmiany specyfiku. Jeśli stosowanie określonej emulsji działa, czyli skóra jest wzmocniona i dobrze nawilżona, wówczas nie ma powodu do zmiany rodzaju preparatu. Atopicy natomiast często zmieniają kosmetyki ze względu na pojawiająca się niekiedy z czasem negatywną reakcję skóry.

Z atopowym zapaleniem skóry nie można chodzić na basen

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które wymaga szczególnej dbałości o nawilżenie skóry, a także wzmacniania jej bariery ochronnej przed podrażnieniami. Woda, która znajduje się w basenach publicznych jest silnie chlorowana. W większości przypadków nie będzie działała pozytywnie na skórę atopową. Dodatkowo, osoby z AZS zmagają się z nadmierną łatwością do zapadania na zakażenia bakteryjne, a baseny miejskie są miejscem bytowania większej niż standardowo ilości bakterii najróżniejszego pochodzenia. Nie zmienia to faktu, że podejmowanie wysiłku fizycznego w wodzie jest jak najbardziej wskazane - skóra atopowa w wodzie nie ma okazji spocić się i przegrzać. Dlatego, jeśli tylko mamy możliwość korzystania z prywatnego basenu lub czystego kąpieliska morskiego, powinniśmy uskuteczniać pływanie dla zdrowia.

Wypróbuj nasze specjalistyczne produkty na AZS:

-koszulki jedwabne

-legginsy jedwabne dla mężczyzn

-pokrowce antyroztoczowe

-piżamy dla dzieci z AZS, ŁZS

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl