Swędzenie skóry dłoni przy AZS - co na świąd dłoni?

Atopowe zapalenie skóry na dłoniach - jak zapobiegać swędzeniu?

 

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, któremu często towarzyszy nieprzyjemny świąd - także na dłoniach. Aby wyciszyć tę przykrą dolegliwość, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarzy. Jak pielęgnować dłonie z Atopowym Zapaleniem Skóry, aby zminimalizować uczucie nieprzyjemnego swędzenia?

 

Dłonie z AZS

Dłonie sa szczegolnie narazone na rozwijanie się przewlekłych stanów zapalnych przy AZS, bo częściej niż inne części ciała mają kontakt z czynnikami drażniącymi, takimi jak na przykład detergenty zawarte w chemii gospodarczej. Dodatkowo, to właśnie dłonie najczęściej wystawiamy na mróz w zimie. Wszystko to może zaogniać objawy AZS. Dlatego należy szczególnie uważnie przyłożyć się do regularnego dbania o skórę w tych partiach ciała.

 

Nawilżanie i odżywianie skóry dłoni z AZS

Zewnętrzna powłoka naszego ciała powinna być stale nawilżana i odżywiana. Konieczne jest też natłuszczanie skóry, aby zapewnić jej warstwę ochronną, zabezpieczającą przed czynnikami drażniącymi. Należy zaniechać kąpania się w zbyt gorącej wodzie (jej temperatura nie powinna przekraczać 35 st. Celsjusza). Skóra atopowa dłoni nie lubi peelingów ani pocierania szorstkimi ręcznikami.

 

Kosmetyki do pielęgnacji ciała dla osób z AZS

Osoby ze skórą zaatakowaną przez AZS oraz ze skłonnością do alergii powinny używać kosmetyków o naturalnym składzie. Należy unikać kremów do rąk, balsamów i szamponów, czy odżywek do włosów z parabenami, silikonami, alkoholami i innymi substancjami chemicznymi, które są dodatkowym czynnikiem podrażniającym. Warto postawić na preparaty, które mają w składzie naturalne emolienty (np. oliwa z oliwek). Wyciszą one objawy i stopniowo zredukują świąd. W aptekach i w specjalistycznych drogeriach znajdziemy kosmetyki dedykowane osobom zmagającym się z atopowym zapaleniem skóry.

 

Rękawiczki do spania

Kosmetyki lecznicze będą działały lepiej, gdy pozostawimy je na skórze dłoni jak najdłużej do całkowitego wchłonięcia. O ile w trakcie dnia jest to niemożliwe, bo zakłada wyłączenie dłoni z użytku, o tyle łatwiej jest to zrobić w nocy. Dobrą praktyką jest używanie intensywnie odżywczego kremu do rąk na noc i spanie w rękawiczkach. Rękawiczki nakładamy dopiero wówczas, gdy warstwa kremu zostanie wchłonięta. Należy używać rękawiczek wykonanych z jedwabiu. Odpowiednie będą rękawiczki Dermasilk z naturalnego, oczyszczonego jedwabiu, nasączonego na trwałe substancją bakteriobójczą. Spanie w takich rękawiczkach powoduje, że krem wchłania się lepiej, skóra nie ulega w nocy tarciom, bo okala ją niepodrażniający, łagodny materiał. Jedwabne rękawiczki do spania dla dorosłych znajdziecie tutaj. Są to rękawice lecznicze, uznane jako dobry element wspierający w terapii AZS, polecane również osobom z zmagającym się z alergiami, którym towarzyszy świąd skóry dłoni. Spanie w rękawicach tego typu nie powoduje problemów z nadmierną potliwością rąk. Jedwab naturalny jest materiałem przepuszczającym powietrze i wilgoć. Można nosić je również w trakcie dnia (np. jako wkładka do zimowych rękawic chroniących przed mrozem lub jako ochraniacz pod rękawice robocze/ogrodowe).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl